نحوه تغییر رمز عبور کاربر در لینوکس

در این مقاله قصد داریم نحوه تغییر رمز عبور کاربر در لینوکس را آموزش خواهیم داد.

در لینوکس می توانید با ابزار password رمز عبور یک حساب کاربری را تغییر دهید. این رمز های عبور، به صورت رمزگذاری شده و سایر اطلاعات مربوط به رمز ها در پرونده /etc/shadow ذخیره می شوند. اگر یک کاربر معمولی هستید فقط می توانید رمز عبور خود را تغییر دهید.  اما کاربران اصلی و دارای امتیاز استفاده از sudo می توانند رمز عبور کاربران دیگر را تغییر دهند.

برای تایین رمز جدید حتما توجه داشته باشید که تمام موارد مربوط به رمز نگاری را رعایت کنید و یک رمز قوی و منحصر به فرد تایین کنید. معمولا یک رمز عبور قوی دارای حداقل 16 حرف است و حداقل یک حرف بزرگ، یک حرف کوچک ، یک شماره و یک کاراکتر خاص است. به دلایل امنیتی توصیه می کنیم که برای هر قسمت از سرور خود یک رمز عبور منحصر به فرد استفاده کنید و از قرار دادن یک رمز مشخص و یکسان برای تمام قسمت های سرور خود خود داری کنید.

برای تست قدرت امنیتی رمز عبور خود می توانید از سایت kaspersky secure password check زیر استفاده کنید.

تغییر رمز عبور در لینوکس

همانطور که اشاره کردیم فقط کاربران اصلی و کاربران دارای دسترسی sudo می توانند ورود حساب کاربری کاربران دیگر را تغییر بدهند. در این مثال فرض بر این است که شما به عنوان کاربر دارای امتیاز sudo وارد سرور مجازی شده اید.

برای تغییر رمز ورود یک حساب کاربری با نام کاربری ali کد زیر را اجرا می کنیم.

سپس از شما همانند کد های زیر درخواست می شود رمز عبور جدید خود را وارد کنید.

در صورتی که تغییر رمز با موفقیت انجام گرفته باشد با پیام زیر رو به رو خواهید شد.

تغییر رمز عبور بدون وارد کردن نام کاربری

در مواردی که بخواهید فقط نام کاربری اکانت خود را تغییر دهید می توانید فقط از کد زیر بدون ذکر نام کاری استفاده کنید.

تغییر رمز عبور

همانند تصویر بالا از ما خواسته می شود تا رمز عبور جدید خود را وارد کنید. رمز عبور شما برای امنیت بیشتر بر روی صفحه نمایش داده نمی شود. دفعه بعد که به سیستم خود وارد شوید، از رمز عبور جدید استفاده کنید.

 

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

فوتر سایت

اسلایدر سایدبار

درباره من

درباره من

سرو دیتا، حاصل یک کار جمعی است از افرادی که مدت‌ مدیدی در بازار سرور و هاستینگ ایران فعالیت داشته‌اند و با کمبود‌ها و نقطه ضعف ‌های مجازی ساز‌ها و شرکت‌ها به طور کامل آشنایی یافته‌اند. هدف ما ایجاد یک تحول در یک پروسه طولانی و کاربر-ناپسند است....

شبکه های اجتماعی