مدیریت سرور

آموزش تغییر رمز عبور حساب کاربری در لینوکس

در این مقاله قصد داریم نحوه تغییر رمز عبور حساب کاربری در لینوکس را آموزش دهیم.

در لینوکس می توانید با ابزار password رمز عبور یک حساب کاربری را تغییر دهید. این رمز های عبور به صورت رمزگذاری شده و سایر اطلاعات مربوط به رمزها در پرونده /etc/shadow ذخیره می شوند. اگر یک کاربر معمولی هستید فقط می توانید رمز عبور خود را تغییر دهید.  اما کاربران اصلی و دارای امتیاز می‌توانند با استفاده از sudo  رمز عبور کاربران دیگر را تغییر دهند.

برای تعیین رمز عبور جدید حتما توجه داشته باشید که تمام موارد مربوط به رمز نگاری را رعایت کنید و یک رمز قوی و منحصر به فرد تعیین کنید. معمولا یک رمز عبور قوی دارای حداقل ۱۶ حرف است و حداقل یک حرف بزرگ، یک حرف کوچک ، یک شماره و یک کاراکتر خاص را دارد. به دلایل امنیتی توصیه می کنیم که برای هر قسمت از سرور خود یک رمز عبور منحصر به فرد استفاده کنید و از قرار دادن یک رمز مشخص و یکسان برای تمام قسمت های سرور خود خود داری کنید.

برای تست قدرت امنیتی رمز عبور خود می توانید از سایت kaspersky secure password check استفاده کنید.

تغییر رمز عبور در لینوکس

همانطور که اشاره کردیم فقط کاربران اصلی و کاربران دارای دسترسی sudo می توانند رمز ورود حساب کاربری کاربران دیگر را تغییر بدهند. در این مثال فرض بر این است که شما به عنوان کاربر دارای امتیاز sudo هستید و وارد سرور مجازی شده اید.

برای تغییر رمز ورود یک حساب کاربری با نام کاربری ali کد زیر را اجرا می کنیم:

 sudo passwd ali

سپس از شما همانند کد های زیر درخواست می شود رمز عبور جدید خود را وارد کنید:

۱
۲
Enter new UNIX password:
Retype new UNIX password

در صورتی که تغییر رمز با موفقیت انجام شود، پیام زیر برای شما نمایش داده می‌شود:

 passwd: password updated successfully

تغییر رمز عبور بدون وارد کردن نام کاربری

در مواردی که بخواهید فقط نام کاربری اکانت خود را تغییر دهید می توانید فقط از کد زیر بدون ذکر نام کاری استفاده کنید.

 passwd

همانند تصویر بالا از ما خواسته می شود تا رمز عبور جدید را وارد کنیم. رمز عبور شما برای امنیت بیشتر بر روی صفحه نمایش داده نمی شود. اما در مراجعه بعدی به سیستم باید با استفاده از رمز عبور جدید وارد شوید.

علی احمدی

از سال 97 در حوزه seo به صورت تخصصی فعالیت میکنم و در 5 سایت با الکسای زیر هزار به عنوان مشاور و یا به صورت مستقیم فعالیت داشتم. عاشق دردسرای seo هستم اگه به مشکلی بر خوردین خوشحال میشم کمکتون کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *