نحوه نصب LAMP در اوبونتو 18.04 به زبان ساده

LAMP به دسته ای از نرم افزار های سورس باز اطلاق می شود که معمولا در کنار همدیگر بر روی سرو نصب می شوند تا سرور بتواند میزبانی یک یا چندین وب سایت داینامیک را برعهده بگیرد.

این عبارت مخفف Linux / Apache / Mysql / Php است.

Mysql وظیفه ذخیره داده ها و اطلاعات سایت را بر عهده دارد.

Php (Hypertext Preprocessor) وظیفه پردازش اطلاعاتی را برعهده دارد که باعث پویایی وب سایت می شوند.

در مقاله قبلی نحوه دانلود و آموزش نرم افزار Putty ( پوتی ) برای سرورهای لینوکسی را خدمت شما ارائه دادیم.

در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه نصب LAMP در اوبونتو 18.04 ، توسط نرم افزار Putty آشنا کنیم.

پیش نیازها

برای نصب موارد بالا نیاز است تا بر روی سرور مجازی شما سیستم عامل Ubuntu 18.04 نصب باشد که دارای حساب کاربری Sudo باشد و یک فایروال بر روی آن نصب باشد. اگر شما از سرور مجازی های سرودیتا استفاده می کنید تمام سیستم عامل هایی که شما می توانید نصب کنید دارای حساب کاربری Sudo بوده و دارای فایروال هستند.

نصب Apache و به روزرسانی فایروال

اولین مرحله در نصب lamp بر روی سرور مجازی نصب وب سرور محبوب و قدرتمند Apache  و بروزرسانی فایروال سرور می باشد.

با زدن کدهای زیر در ترمینال یا Putty اقدام به نصب Apache بر روی سرور خود کنید:

 

تنظیم فایروال برای انتقال ترافیک سایت

در این مرحله از مراحل آموزش نحوه نصب LAMP در اوبونتو ، بر فرض اینکه شما از دستورات تنظیم اولیه سرور استفاده کرده اید و فایروال را فعال نموده اید، مطمئن شوید که فایروال سرور شما به ترافیک هایی که از طریق https , http انتقال می یابند اجازه انتقال دهد. می توانید با کد زیر بررسی کنید که آیا فایروال به نرم افزار Apache اجازه دسترسی داده است یا نه :

اگر پروفایل Apache Full با با کد زیر مشاهده کنید، باید درج شده باشد که ترافیک به پورت های 80 و 433 امکان پذیر می باشد.

با زدن کد زیر در ترمینال ترافیک http , https  را در این نمایه مجاز کنید.

با مراجعه به آیپی سرور خود می توانید مطمئن شوید که Apache به درستی نصب شده است یا نه.

در صورت نصب صحیح Apache  با تصویری شبیه تصویر زیر برخورد خواهید کرد که این صفحه پیشفرض Ubuntu 18.04 Apache است.

اکنون وب سرور شما کاملا صحیح از طریق فایروال نصب شده است و قابل دسترسی است.

نصب MySQL

حال بعد از نصب وب سرور، زمان آن رسیده است که Mysql را بر روی سرور خود نصب کنید. Mysql یک سیستم مدیریت پایگاه داده ها و اطلاعات است که اطلاعاتی از جمله اطلاعات افزونه ها، کابران و ادرس صفحات در این قسمت مرتب و ذخیره می شوند و به نحوی Mysql به تمام داده های قابل ذخیره دسترسی خواهد داشت.

برای نصب این نرم افزار بر روی سرور خود از کد زیر استفاده کنید.

کد بالا میزان فضای دیسک مورد نظر خود و لیست بسته های نصب شده را به شما نشان خواهد داد. Y را وارد کنید تا ادامه دهد.

پس از نصب، نیاز است تا یک اسکریپت امنیتی ساده را وارد کنید تا همراه با Mysql از قبل نصب شده باشد و دسترسی به سیستم های پاده داده خود را خاموش کرده و از طرفی برخی از پیش فرض های خطرناک سیستم را حذف نماید.

برای نصب اسکریپت کد زیر را وارد کنید.

با زدن کد بالا از شما خواهد پرسید که آیا می خواهید پلاگین معتبر Password را تنظیم کنید یا خیر.

برای تایید دکمه Y را بزنید، در غیر این صورت دکمه های دیگری را بزنید.

اگر در پاسخ سوال بالا y را زده باشید از شما خواسته می شود که اعتبار گذرواژه خود را انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید که اگر 0 را انتخاب کنید گذرواژه شما آسان تر خواهد شد. اگر 1 را وارد کنید سختی گذرواژه شما در حد متوسط خواهد و در صورتی که 2 را برای قویترین سطح گذرواژه وارد کنید هنگام ساخت گذرواژه نیاز است از ترکیبی از اعداد ، نام ، حروف بزرگ و کوچک و کاراکترهای خاص تشکیل شده باشد و نباید شامل حروف و کلمات رایج دیکشنری باشد.

صرف نظر از اینکه آیا plugin validate password را نصب کرده اید یا نه، سرور از شما در خواست می کند که یک رمز عبور را برای کاربر root (پایه) خود تنظیم کنید. این حساب کاربری است که در Mysql دارای دسترسی بالایی است همانند کاربر Root خود سرور.

دقت داشته باشید که این نام کاربری دارای اهمیت خاصی است که با داشتن اطلاعات Mysql  می توان به تمامی قسمت های وب سایت دسترسی داشت و تمام اطلاعات کاربری وب سایت نیز همچنین، بنابراین اطمینان حاصل کنید که این نام کاربری دارای رمزی قوی و منحصر به فرد بوده باشد. در صورتی که افزونه اعتبار رمز را فعال کرده باشید، قدرت رمز عبور برای رمز اصلی که تازه وارد کرده اید نشان داده خواهد شد و از شما می خواهد که آیا می خواهید رمز عبور خود را تغییر دهید یا نه: N را برای نه وارد کنید.

برای مابقی سوالات پرسیده شده، Y را فشار داده و Enter بزنید. با این اقدامات برخی از کاربران ناشناس را حذف می کند، دیتابیس را تست می کند و ورود به سیستم از راه دور را غیرفعال می کند. بارگذاری این قوانین به صورتی است که Mysql تغییرات اعمالی شما را به سرعت انجام داده و غیر از آن عمل نمی کند که باعث افزایش امنیت وب سایت شما می شود.

دقت داشته باشید که درسیستم های با سیستم عامل Ubuntu که Mysql 5.7 یا بالاتر را اجرا می کنند، کاربر Root مربوط به Mysql برای تایید اعتبار از افزونه auth_socke استفاده می کنند که به جای رمز عبور تنظیم شده است. این قابلیت بیشتر و امنیت بالاتری داشته اما می تواند کار را پیچیده تر کرده و برای دسترسی به کاربر نیازمند یک برنامه خارجی (مثل Phpmyadmin ) هستید. اگر ترجیح می دهید هنگام اتصال به Mysql به عنوان کاربر Root از یک رمز عبور استفاده کنید، باید روش تایید اعتبار خود را از auth_socket به mysql_native_password تغییر دهید.

برای این کار با کد زیر ابتدا به قسمت Mysql وارد شوید:

سپس با دستور زیر بررسی کنید که تایید اعتبار حساب کاربری Mysql به چه صورت است.

در قطعه کد بالا می بینید که کاربر Root از افزونه auth_socket برای اعتبار سنجی استفاده می کند.

برای تغییر این روش و اعتبار سنجی از طریق رمز عبور قطعه کد زیر را در در ترمینال خود تغییر دهید.

توجه: رمز عبور خود را در قسمت مشخص شده بین ‘  ‘ بنویسید.

سپس با وارد کردن قطعه کد زیر به سرور دستور بارگذاری مجدد جدول بالا را دهید تا از انجام تغییرات مطمئن شوید.

روش تایید عبارت هر یک از کاربران خود را دوباره بررسی کنید تا مطمئن شوید که کاربر Root دیگر از افزونه auth_socket احراز هویت نمی کند.

در مثال بال می توانید ببینید که کار Root Mysql اکنون با mysql_native_password ( رمز عبور) تایید اعتبار می شود. حال می توانید با زدن کد زیر از Mysql خارج شوید.

 

نصب Php

در این مرحله از مراحل آموزش نحوه نصب LAMP در اوبونتو نیاز است تا بعد از نصب Mysql نوبت به نصب Php است که وظیفه داینامیک کردن وب سایت را برعهده دارد. Php اسکریپت ها را اجرا کرده و برای به دست آوردن اطلاعات به پایگاه های Mysql متصل شده و آن ها را پردازش می کند.

برای اینکه به نحو بهتری از Php  سرور خود استفاده کنید نیاز است تا در کنار نصب آن بسته هایی را نصب کنید تا Php بتواند تحت نظارت Apache اجرا شود و با Mysql در ارتباط باشد. برای این کار از کد زیر استفاده کنید:

به طور معمول در هنگام در خواست دایرکتوری، Apache ابتدا به دنبال پرونده ای به نام index.html می گردد.

برای اینکه به سرور بگوییم که فایل های Php را نسبت به فایل های دیگر در اولویت قرار دهد باید در صف اولویت فایل index.php  را جلوتر از index.html قرار دهیم.

برای انجام این کار دستور زیر را تایپ کنید تا پرونده dir.conf را در یک ویرایشگر متن نشان دهد.

با فایلی دارای متن زیر روبه رو خواهید شد.

پرونده index.php را به اولین موقعیت بعد از DirectoryIndex منتقل کنید.

مانند کد زیر. ( می توانید کد زیر را به جای کد بالا کپی کنید )

پس از ویرایش فایل با فشردن کلیدهای ترکیبی CTRL + X فایل را ببندید و در هنگام بستن برنامه از شما سوال خواهد شد که آیا تغییرات اعمال شده ذخیره یا نه، با تایپ Y فایل را ذخیره کرده و برای تایید محل ذخیره Enter  را بزنید تا جایگزین فایل قبلی شود.

سپس وب سرور Apache  را مجددا راه اندازی کنید تا تغییرات اعمال شده شناخته شوند. این کار را با تایپ عبارت زیر انجام دهید.

برای افزایش بهره وری Php، می توانید برخی از ماژول های اضافی را در کنار آن نصب کنید. برای مشاهده این ماژول ها کد زیر را وارد کنید.

نتیجه به شکل زیر است که به صلاح دید خود می توانید این ماژول ها را استفاده کنید. برای هر کدام توضیح مختصری نوشته شده است.

برای دریافت توضیحات بیشتر در مورد هر ماژول می توانید در اینترنت جستجو کنید یا با تایپ کد زیر توضیحات بلند تری از هر ماژول را ببینید.

به جای package_name نام ماژول مورد نظر خود را وارد کنید.

برای مثال وقتی بخواهید امکانات و کاربرد های ماژول php-cli را مشاهده کنید کافیست کد زیر را وارد کنید.

توضحاتی همانند توضیحات زیر مشاهده خواهید کرد.

اگر بعد از تحقیق تصمیم گرفتید ماژولی را نصب کنید میتوانید از دستور زیر استفاده کنید.

برای مثال نصب ماژول php-cli

اگر می خواهید بیشتر از یک ماژول را نصب کنید می توانید با فرمت زیر چند ماژول را باهم نصب کنید.

بعد از نصب Php نیاز است تا یک فایل Php را فراخوانی کنیم تا از کارکرد درست آن مطمئن شویم.

برای اینکار یه فایل Php در مسیر دایرکتوری سرور می سازیم.

کسانی که دارای دامین هستند ادرس دامین به جای html استفاده کنند.

با زدن کد بالا فایل ساخته شده برای ویرایش باز می باشد. کد زیر را درون فایل کپی کرده و با زدن کلیدهای ترکیبی CTRL + X آن را بسته و با زدن Y و Enter آن را ذخیره کنید.

با وارد کردن آیپی یا آدرس دامنه مربوط به سرور خود در کنار نام فایل و پسوند آن به صورت زیر در مرورگر خود می توانید فایل مورد نظر را اجرا کنید.

یا

نتیجه کار باید صفحه ای مشابه تصویر زیر باشد.

نحوه نصب LAMP در اوبونتو

این صفحه دارای اطلاعاتی در مورد سرور شماست و برای تست و اشکال زدایی بسیار مفید است. با مشاهده صفحه بالا می توانید مطمئن شوید که Php بر روی سرور شما به درستی نصب شده است.

توجه: بعد از انجام تست و اطمینان از نصب صحیح Php اقدام به حذف این فایل کنید چون می تواند اطلاعاتی در مورد سرور شما به کاربران دیگر دهد که می توانند از این اطلاعات سواستفاده کنند.

برای حذف این فایل دستور زیر را اجرا کنید.

کسانی که دارای دامین هستند ادرس دامین به جای html استفاده کنند.

شما می تونید هرگاه که به این اطلاعات نیاز داشتین دوباره اقدام به ایجاد فایل info.php کنید.

اکنون که Linux ، Apache ، MySQL ، PHP را بر روی سرور اوبونتو 18.04 نصب کردید می توانید انواع مختلفی از وب سایت و نرم افزار های تحت وب را بر روی سرور خود نصب و راه اندازی کنید.

حال که نحوه نصب LAMP در اوبونتو 18.04 را آموختید در آموزش بعدی آموزش نصب PhpMyadmin را ارائه خواهیم کرد.

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.

فوتر سایت

اسلایدر سایدبار

درباره من

درباره من

سرو دیتا، حاصل یک کار جمعی است از افرادی که مدت‌ مدیدی در بازار سرور و هاستینگ ایران فعالیت داشته‌اند و با کمبود‌ها و نقطه ضعف ‌های مجازی ساز‌ها و شرکت‌ها به طور کامل آشنایی یافته‌اند. هدف ما ایجاد یک تحول در یک پروسه طولانی و کاربر-ناپسند است....

شبکه های اجتماعی